fbpx

İmplant Tedavisi

İmplant nedir?

İmplantlar, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve doku uyumlu malzemeden yapılan yapay diş kökleridir.

Tek veya daha fazla diş eksiklikleri:
Tek diş eksikliklerinin implant ile tedavi edilmesi, köprü ile restore edilmesine göre daha koruyucu bir tedavi şeklidir.

Köprü protezi yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülerek üzerlerinin kaplanması gerekecektir ve bu köprünün belirli aralarla değiştirilmesi ekonomik olarak da bir yük getirecektir. Bunun yerine eksik diş veya dişlerin boşluğuna yerleştirilecek implantlar sayesinde yandaki dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmadan yani sağlıklı dişlere zarar verilmeden tedavi edilebilir.

Tam Dişsizlikler;

Eğer ağızda hiç diş kalmamışsa bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle hareketli protez kullanılamıyorsa implant destekli protezler hastaya konforunu iade etmektedir.


İmplant Tedavisi

En başta dikkat edilmesi gereken unsur, uygun vakaların seçilmesidir. İmplant uygulaması öncesinde iyi bir teşhis ve tedavi planlaması gerekir. İmplantın yerleştirileceği bölgenin mevcut kemik kalınlığı ve kemik yüksekliği çok önemlidir. Dişsizlik süresi kemik miktarını olumsuz etkilemektedir. Yani implanta karar verdiyseniz vakit geçirmemeniz avantajınıza olacaktır. İmplant konulacak olan bölgedeki çene kemiği, implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişlikte olması gerekmektedir. Bu yüzden var olan kemiğin kalitesi ve uygun yapıda olması implant başarısını etkileyen faktörlerdendir.

İmplant tedavisinin başarısı, implant öncesi ve sonrasında ağız sağlığı ve temizliğine özen gösterilmesine, iyileşme döneminde kullanılan alkol ve sigara miktarına, genel sağlık durumunun iyi olmasına (kontrol edilemeyen şeker hastalığı iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler), implantların steril bir ortamda yerleştirilmesine, endikasyonun hekim tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bağlıdır.
İmplant üzerine yapılan protezler ve bu protezlerin karşıt dişlerle olan ilişkileri de implant başarısını etkileyebilmektedir.

İmplant Fiyatları

Tıpkı parmak izlerinin farklı olması gibi her insanın ağız ve diş yapısı da bireye özgüdür. Dolayısıyla ağız ve diş tedavisinde başvurulacak tekniğin operasyonel büyüklüğü kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. İmplant tedavisi, hastaların en sık başvurduğu tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. İmplant fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için WhatsApp destek hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kimler implant yaptırabilir?

Diş eksikliği sorunu yaşayan herkes implant tedavisinden yararlanabilir ancak aşırı sigara tüketimi, madde bağımlılığı gibi genel sağlık durumunu olumsuz etkileyen zararlı alışkanlıkları olan kişiler kapsam dışında değerlendirilmektedir. Aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan kişiler de implant tedavisinin dışında tutulur.

Tedavi süresi ne kadardır?

İyileşme süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak temel iyileşme aşaması iki hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Kemik grefti gereken kişilerde tedavi süresi daha da uzayabilmektedir. Detaylı bilgi için hekiminize başvurunuz.

İmplant tedavisi can acıtır mı?

İmplant tedavisi anestezi işlemi altında gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden sanıldığının aksine acısız bir tedavidir. Gerekli durumlarda sedasyon ile gerginlik azaltılabilir ya da genel anesteziye başvurulabilir.

WhatsApp Danışma Hattı