fbpx

DDS PhD Mehmet Akif Eskan Kimdir?

Dr. Eskan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 8 yıl diş eti haslalıklarının teşhis & tedavi yöntemleri ve kemik kaybı aşırı olan hastalarda implant uygulamaları üzerine klinik ve laboratuavar calışmalarını sürdürmüştür. Bu süre zarfında yayınlamış olduğu her bir bilimsel yayın ortalama 50 den fazla diğer araştırmacılar tarafından referans olarak alınmıştır.

1974 Bayburt doğumlu olup, orta ve lise egitimini okul birincisi olarak, sonra da 1997’de Hacettepe Diş Hekimliği’ni fakulte birincisi olarak bitirmiştir. İstanbul’da yaklaşık 4 yıllık özel muayenehanecilik yaptıktan sonra gelisen diş hekimliğini daha yakından takip etmek ve eğitimini uzmanlık seviyesine taşımak için 2005 yılında Amerika ’da University of Louisville ‘in diş hekimliği fakültesinin periodontoloji bölümünde Dr. Kinane ile birlikte 3 yıl kadar sadece laboratuvar ortamında diş eti hastalıkları üzerine araştırma yapmıştır. Dr. Eskan, 2008 yılında yine aynı üniversitenin periodontology bölümünde uzmanlık ve 2009 ’da da aynı üniversitenin tıp fakültesi Mikrobiology ve Immunology bölümünde doktora çalışmalarına başladı. 2011 yılında uzmanlık ve doktora derecesini alarak üniversite tarihinde 3 yıl içinde hem doktora hemde uzmanlık derecesi alan ilk kişi olma ünvanına sahip oldu. Dr. Eskan uzmanlığının ilk yılında ileri düzeyde kemik erimesi olan ve kemik grafti gerektiren implant hastalarının da kemik greftinin iyileşmesini hızlandıran bir araştırma projesi yazıp ve proje American Periodontolgy Akademisi ’nin her üç yılda bir tüm ABD genelinde sadece iki kişiye verdiği en prestijli ödülü Harvard Üniversitesi ’nden bir uzman ile paylaşmıştır. Bu ödülün 230 yıllık University of Louisville tarihinde ilk olması kendisinin akademik hayatta başarısının diğer bir göstergesi oldu. Mayıs 2012 ise mesleki kariyerinin en yüksek noktaya taşıdığı bir zaman dilimi oldu. Dr. Eskan uluslarası en prestijli dergide (Nature Immunology) doktora çalışmasını yayınlayarak, derginin editorü Dr. Eskan’ın çalışmasını Mayıs 2012 sayısında yayınlanan en iyi çalışma kabul edip bu çalışmayı okurlarına derginin kapağından iletti. Böylece, Dr. Eskan bir periodontolji ve implant uzmanı olarak dünyada ilk defa Nature Immunology yayın yapan diş hekimi unvanını almıştır. Bunun yanında daha birçok yayını yine dünyanın en prestijli dergilerinde yayınlanmıştır.

Uzmanlığının son yılında,dünyanın en büyük dental implant şirketlerinden biri olan Straumann’ ın düzenlemiş olduğu seçkin uzman adaylarını bir araya getirdiği toplantıya davet edilenlerden biri olmuştur.

Dr. Eskan uzmanlık sonrası, 2011 sonbaharında American Periodontolgy Akademisi ’nin (American Board of Periodontology) yazılı sınavını ve 2012 ’nin ilkbaharında da sözlü sınavını başarı ile tamamlayıp, Diplomate ünvanını kazanarak almış olduğu klinik ve teorik bilgisini bir kez daha tescillemiş oldu. Mezuniyet sonrası aynı bölümde asistant profesör olarak hocalığa başlayan Dr. Eskan, halen University of Louisville Diş Hekimliği Periodontoloji Bölümü ’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Dr. Eskan evli ve bir çocuk babasıdır.

Aldığı Ödüller

First Place in Clinical poster competition, Southern Academy of Periodontology (2011, Florida USA)

The Dean’s Scholarship, University of Louisville School of Dentistry (2008, Kentucky USA)

Tarrson Regeneration Scholarship awarded by the American Academy of Periodontology (bu ödül her 3 yılda bir sadece 2 kişiye verilmektedir) (2008, Washington USA)

Former President Honor Award, Hacettepe Üniversitesi (1998, Ankara)

Birincilik Ödülü, Hacettepe Üniversitesi (1997, Ankara).

President’s Superior Achievement Award, Hacettepe Üniversitesi (1997, Ankara)

Achievement Award, Türk Diş Hekimleri Birliği (1997, Ankara)

Dean’s Award for highest academic achievement, Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi (1997, Ankara)

Makaleleri

  1. Kinane, DF., H. Shiba, PG. Stathopoulou, H. Zhao, DF. Lappin, A. Singh, Eskan MA, S. Beckers, S. Waigel, B. Alpert, and TB. Knudsen. Gingival epithelial cells heterozygous for Toll-like receptor 4 polymorphisms Asp299Gly and Thr399Ile are hypo-responsive to Porphyromonas gingivalis. Genes Immun. 2006 Apr;7(3):190-200
  2. Eskan MA, Hajishengallis, G. & Kinane, DF. Differential Activation of Human Gingival Epithelial Cells and Monocytes by Porphyromonas gingivalis Fimbriae. Infect Immun. 2007 Feb;75(2):892-8
  3. Eskan MA, Rose BG, Benakanakere M, Lee MJ, Kinane DF. Sphingosine 1-Phosphate 1 (S1P1) and TLR4 receptors mediate IFN-β expression in human gingival epithelial cells. J Immunology. 2008 Feb 1;180(3):1818-25
  4. Eskan MA, Benakanakere M, Rose BG, Zhang P, Stathopoulou P, Fujioka D, Kinane DF. IL-1β modulates proinflammatory cytokine production in human epithelial cells. Infect Immun. 2008 May;76(5):2080-9
  5. Eskan MA, Rose BG, Benakanakere M, Zeng Q, Fujioka D, Martin M, Lee MJ, Kinane DF. S1P and TLR4 Receptors enhance Inflammatory Cytokine Production in Human Gingival Epithelial Cells. Eur J Immunol. 2008 Apr;38(4):1138-47
  6. Benakanakere MR, Li Q, Eskan MA, Singh AV, Zhao J, Galicia JC, Stathopoulou P, Knudsen TB, Kinane DF. Modulation of TLR2 protein expression by miR-105 in human oral keratinocytes. J Biol Chem. 2009 Aug21;284(34):23107-15
  7. Eskan MA, Greenwell H. Theoretical and Clinical Considerations for Autologous Blood Preparations: Platelet-Rich Plasma, Fibrin Sealants, and Plasma-Rich Growth Factors (review). Clin Advan in Periodon. 2011 Aug; 1(2):142-153
  8. Krauss JK, Liang S, McIntosh ML, Eskan MA, and Hajishengallis, G., Mouse models of periodontal host-pathogen interactions and inflammation. 2011 Periodontal Disease-Methods and Protocols.
  9. Hajishengallis, G., S. Liang, M.A. Payne, A. Hashim, R. Jotwani, Eskan, MA., M.L. McIntosh, A. Alsam, K.L. Kirkwood, J.D. Lambris, R.P. Darveau, and M.A. Curtis. Low-abundance biofilm species orchestrates inflammatory periodontal disease through the commensal microbiota complement. Cell Host & Microbe, Cell Host Microbe. 2011 Nov 17;10(5):497-506
  10. Eskan MA, Ravi Jotwani, Toshiharu Abe, Jindrich Chmelar, Jong-Hyung Lim, Shuang Liang, Paul A. Ciero, Jennifer L. Krauss, Fenge Li, Martina Rauner, Lorenz C. Hofbauer, Eun Young Choi, Kyoung-Jin Chung, Ahmed Hashim, Michael A. Curtis,Triantafyllos Chavakis, and George Hajishengallis. The leukocyte integrin antagonist Del-1 inhibits IL-17-mediated inflammatory bone loss. Nat Immunol 2012 Mar 25;13(5):465-73.
  11. Shumway BS, Eskan MA, Bernstein ML. Recurrent gingival fibrous lesions: comparison of 2 cases and potential need for additional classification. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol. 2013 Apr 10.
  12. Eskan MA, and Greenwell H. Massive Gingival Fibrous Lesion Excision Using Acellular Dermal Matrix for Gingival Regeneration: A Case Report. Clini. Advanc. Periodontol. April 16, 2013
  13. Eskan MA, and Greenwell H, Hill M, Morton D, Vidal R, Shumway B, Girouard ME. Platelet-rich Plasma Assisted Guided Bone Regeneration for Ridge Augmentation: A Randomized, Controlled, Clinical Trial. J Periodontol 2013 Jul 29.
  14. Synergy between TLR4 and S1P1 enhances Oral Epithelial Cell Integrity.
   MA ESKAN, BG ROSE, Q ZENG, MJ LEE and DF KINANE. (Innate Immun, San Antonio, 2006)
  15. TLR4 gene variants results in cytokine production differences following Porphyromonas gingivalis challenge. M BENAKANAKERE, MA ESKAN, D FUJIOKA, P ZHANG, PG. STATHOPOULOU, B ROSE, and DF KINANE (Innate Immun, San Antonio, 2006)
  16. Differential Activation of Human Gingival Epithelial Cells and Monocytes by Porphyromonas gingivalis. MA ESKAN, G HAJISHENGALLIS, and DF KINANE (Gordon, Periodontal diseases, Italy, 2006)
  17. Common TLR4 polymorphisms influence NALP3 and caspase-1 in epithelial cells. MA ESKAN, M BENAKANAKERE, and DF KINANE (AADR/IADR, New Orleans, 2007)

Araştırmaları

 1. Proinflammatory Responses Elicited by Four Periodontal Bacteria.
  G. STATHOPOULOU, D. FUJIOKA, MA ESKAN, P ZHANG, M BENAKANAKERE, B ROSE, and DF KINANE (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 2. MicroRNAs miR-128a and miR-146a Regulate Cytokines in Gingival Epithelial Cells. M BENAKANAKERE, MA ESKAN, D FUJIOKA, P ZHANG, PG. STATHOPOULOU, B ROSE, and DF. KINANE. (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 3. Age-related TLR4 and Sphingosine 1-Phosphate Functionality in Gingival Epithelial Cells. MA ESKAN, B ROSE, Q ZENG, MJ LEE, and DF KINANE (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 4. CD14/TLR2 complex induction by P. gingivalis fimbriae in lipid rafts. G.HAJISHENGALLIS , S LIANG 1, MA. ESKAN, M TRIANTAFILOU DF KINANE, and K TRIANTAFILOU (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 5. Detecting Periodontal and Oral Bacterial from Blood Samples by qPCR.
  ZHANG, M BENAKANAKERE, B ROSE, MA ESKAN, D FUJIOKA, PG. STATHOPOULOU, and DF. KINANE (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 6. Epithelial TLR4 Levels Correlate With Cytokine and Antimicrobial Peptide Production. DF KINANE, SU GORR, PG. STATHOPOULOU, D FUJIOKA, MA ESKAN, P ZHANG, M BENAKANAKERE, and B ROSE (AADR, IADR, New Orleans 2007
 7. Sphingosine 1-Phosphate and LPS in the induction of Interferon beta in epithelial cells. MA ESKAN, BG ROSE, M BENAKANAKERE, MJ LEE, DF KINANE (Innate Immunity, Ankara, 2007)
 8. Genotypes and systemic inflammatory molecules in experimental gingivitis.
  ZHANG P, BENAKANAKERE MR, ROSE BG, ESKAN MA, STATHOPOULOU P and KINANE DF. (IADR, Toronto, 2008)
 9. Sphingosine Kinase 1 regulated HBD-2 induction in oral keratinocytes.
  M BENAKANAKERE, Q LI, J ZHAO, MA ESKAN, PG. STATHOPOULOU, J GALICIA, and DF KINANE (IADR, Toronto, 2008)
 10. mic-105 modulates TLR2 expression in oral keratinocytes. M BENAKANAKERE, Q LI, J ZHAO, MA ESKAN, PG. STATHOPOULOU, J GALICIA, and DF KINANE. (IADR, Toronto, 2008).
 11. Platelet Rich Plasma Assisted Guided Bone Regeneration in Older Patients with an Impaired Healing Response: A Controlled Clinical, Histologic and Biologic Comparison Study in Humans. MA ESKAN, and H GREENWELL. (Southern Academy of Periodontics, 2011,)
 12. Ridge preservation comparing the clinical and histologic healing of a mineralized cortical vs. mineralized cancellous allograft with an acellular dermal matrix barrier membrane. MJ, SAM, H. GREENWELL, M. HILL, MA ESKAN, D. MORTON, B. S. SHUMWAY. Academy of Osseointegration (Washington DC, 2011)
 13. Developmental endothelial locus–1 (Del-1) is required for periodontal host homeostasis and prevention of IL-17–mediated pathology. Ravi Jotwani, MA ESKAN, PAUL A. CIERO, FENGE LI, SHUANG LIANG, TRIANTAFYLLOS CHAVAKIS, AND GEORGE HAJISHENGALLIS. (Gordon, Periodontal diseases, Davidson College, Davidson, NC. 2011)
 14. Ridge Preservation Comparing Demineralized Particulate Allograft and Mineralized Cancellous Allograft using a PTFE Barrier: A Clinical and Histologic Study in Humans. V. KOTEVSKA, H. GREENWELL, M. HILL, MA ESKAN, D. MORTON, BS. SHUMWAY. Academy of Osseointegration (Phoenix AZ, 2012)

Sunumları

 1. Synergy between TLR4 and S1P1 enhances Oral Epithelial Cell Integrity.
  MA ESKAN, BG ROSE, Q ZENG, MJ LEE and DF KINANE. (Innate Immun, San Antonio, 2006)
 2. TLR4 gene variants results in cytokine production differences following Porphyromonas gingivalis challenge. M BENAKANAKERE, MA ESKAN, D FUJIOKA, P ZHANG, PG. STATHOPOULOU, B ROSE, and DF KINANE (Innate Immun, San Antonio, 2006)
 3. Differential Activation of Human Gingival Epithelial Cells and Monocytes by Porphyromonas gingivalis. MA ESKAN, G HAJISHENGALLIS, and DF KINANE (Gordon, Periodontal diseases, Italy, 2006)
 4. Common TLR4 polymorphisms influence NALP3 and caspase-1 in epithelial cells. MA ESKAN, M BENAKANAKERE, and DF KINANE (AADR/IADR, New Orleans, 2007)
 5. Proinflammatory Responses Elicited by Four Periodontal Bacteria.
  G. STATHOPOULOU, D. FUJIOKA, MA ESKAN, P ZHANG, M BENAKANAKERE, B ROSE, and DF KINANE (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 6. MicroRNAs miR-128a and miR-146a Regulate Cytokines in Gingival Epithelial Cells. M BENAKANAKERE, MA ESKAN, D FUJIOKA, P ZHANG, PG. STATHOPOULOU, B ROSE, and DF. KINANE. (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 7. Age-related TLR4 and Sphingosine 1-Phosphate Functionality in Gingival Epithelial Cells. MA ESKAN, B ROSE, Q ZENG, MJ LEE, and DF KINANE (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 8. CD14/TLR2 complex induction by P. gingivalis fimbriae in lipid rafts. G.HAJISHENGALLIS , S LIANG 1, MA. ESKAN, M TRIANTAFILOU DF KINANE, and K TRIANTAFILOU (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 9. Detecting Periodontal and Oral Bacterial from Blood Samples by qPCR.
  ZHANG, M BENAKANAKERE, B ROSE, MA ESKAN, D FUJIOKA, PG. STATHOPOULOU, and DF. KINANE (AADR, IADR, New Orleans, 2007)
 10. Epithelial TLR4 Levels Correlate With Cytokine and Antimicrobial Peptide Production. DF KINANE, SU GORR, PG. STATHOPOULOU, D FUJIOKA, MA ESKAN, P ZHANG, M BENAKANAKERE, and B ROSE (AADR, IADR, New Orleans 2007
 11. Sphingosine 1-Phosphate and LPS in the induction of Interferon beta in epithelial cells. MA ESKAN, BG ROSE, M BENAKANAKERE, MJ LEE, DF KINANE (Innate Immunity, Ankara, 2007)
 12. Genotypes and systemic inflammatory molecules in experimental gingivitis.
  ZHANG P, BENAKANAKERE MR, ROSE BG, ESKAN MA, STATHOPOULOU P and KINANE DF. (IADR, Toronto, 2008)
 13. Sphingosine Kinase 1 regulated HBD-2 induction in oral keratinocytes.
  M BENAKANAKERE, Q LI, J ZHAO, MA ESKAN, PG. STATHOPOULOU, J GALICIA, and DF KINANE (IADR, Toronto, 2008)
 14. mic-105 modulates TLR2 expression in oral keratinocytes. M BENAKANAKERE, Q LI, J ZHAO, MA ESKAN, PG. STATHOPOULOU, J GALICIA, and DF KINANE. (IADR, Toronto, 2008).
 15. Platelet Rich Plasma Assisted Guided Bone Regeneration in Older Patients with an Impaired Healing Response: A Controlled Clinical, Histologic and Biologic Comparison Study in Humans. MA ESKAN, and H GREENWELL. (Southern Academy of Periodontics, 2011,)
 16. Ridge preservation comparing the clinical and histologic healing of a mineralized cortical vs. mineralized cancellous allograft with an acellular dermal matrix barrier membrane. MJ, SAM, H. GREENWELL, M. HILL, MA ESKAN, D. MORTON, B. S. SHUMWAY. Academy of Osseointegration (Washington DC, 2011)
 17. Developmental endothelial locus–1 (Del-1) is required for periodontal host homeostasis and prevention of IL-17–mediated pathology. Ravi Jotwani, MA ESKAN, PAUL A. CIERO, FENGE LI, SHUANG LIANG, TRIANTAFYLLOS CHAVAKIS, AND GEORGE HAJISHENGALLIS. (Gordon, Periodontal diseases, Davidson College, Davidson, NC. 2011)
 18. Ridge Preservation Comparing Demineralized Particulate Allograft and Mineralized Cancellous Allograft using a PTFE Barrier: A Clinical and Histologic Study in Humans. V. KOTEVSKA, H. GREENWELL, M. HILL, MA ESKAN, D. MORTON, BS. SHUMWAY. Academy of Osseointegration (Phoenix AZ, 2012)

Ağız ve diş sağlığınızla ilgili merak ettikleriniz mi var?

WhatsApp Danışma Hattı